ШЕСТИ КЛАС

ЗАДАЧА

  1. Начертайте и попълнете таблицата в тетрадките си.
Файлов форматМаксимален брой цветовеПрозрачност (Да/Не)
PNG
BMP
JPG
GIF
TIF
  • Сканирайте, снимайте или друго, за да прехвърлите таблицата на вашия компютър.
    Обработете снимката, така че да ви хареса (използвайте графичен редактор по ваш избор – MS Paint, GIMP, https://www.freephototool.com/

Въвеждане на изображение чрез скенер или цифров фотоапарат

1.Що е скенер (Scanner) – периферно устройство, което преобразува аналоговата информация в цифрова. ( преобразува информация, записана върху хартия, в растерно графично изображение.)

2. Разделителната способност представлява мярка за детайлност на изображението. Определя се от броят точки (пиксели) на квадратен инч или сантиметър. Повече точки осигуряват повече детайли и съответно по-високо качество.

Създаване и редактиране на изображение – https://www.freephotoeditor.net/

1 Отваряне на изображение File / New, Open

2 Контраст и яркост на изображение

Регулирането / промяната на Contrast (контраст) на изображението ще повлияе на елементите в него, като ги направи по-открояващи се един от друг. По-високите стойности на контраста повишават разликата между цветовете, като ги правят по-наситени и по-светли.
Яркостта (Brightness), която се използва при обработка на изображения, засилва цветовете към по-светлите тонове в посока към белия цвят. Така по-тъмни изображения, могат да станат по-ясни. Ако яркостта се намали, тогава изображението потъмнява в посока към черния цвят.

3 Наситеност и осветеност на изображение

Насищането (Saturation) на цветовете в изображенията е действие, което повишава цветовия тон от безцветно сиво до най-високата стойност на цвета.
Осветеността в цифровата фотография и графика се прилага в случаите, когато е необходимо да се добави зона с по-голяма наситеност на белия цвят. Осветеността може да се прилага както за цялото изображение, така и за области от него.

4 Ориентация на изображение

Edit->Transform

Промяната на ориентацията (Orientation) на изображенията се свързва с промяна на неговото разположение спрямо този, който го гледа. За да завъртите изображението в посока наляво или надясно спрямо центъра на изображението, използвайте инструмента Rotate (Завъртане). Така можете да променяте разположението на снимката през 90° по часовниковата стрелка или обратно на нея.
Друга възможност за промяна на ориентацията на изображението е по неговата ширина или височина. За да направите обръщане спрямо долната основа на снимката, използвате инструмента Flip Horizontal (обръщане хоризонтално). Така ще се получи огледално изображение спрямо неговата ширина. Аналогично, ако трябва да се обърне изображението спрямо неговата височина, то изберете инструмента Flip Vertical (обръщане вертикално). Ще се получи огледална картина спрямо нейната височина.

5 Запазване на части от изображението

За да промените размера на файла, можете да изрежете излишните или нежеланите области от него. Изберете инструмента Crop (изрязване), посочете коя част от изображението да се запази и коя да се изреже

6 Премахване на фон

Може да използвате някой от инструментите за селекция, където с десен бутон на мишката върху инструмента се появяват допълнителни инструменти.